Územní plán Brna: Dort pejska a kočičky

„U malého krásně čistého potůčku stál ještě krásnější domeček a v tom domečku bydlel pejsek s kočičkou. Pejsek s kočičkou se měli moc rádi a bydleli spolu už spoustu let. Jednoho velmi deštivého a pošmurného dne se pejsek s kočičkou nudili.“

Převyprávění pohádky o pejskovi a kočičce by mohlo vypadat takto: „Jednoho deštivého dne se pověřený radní pro územní plán nudil, chvíli si hrál na schovávanou, avšak den byl příliš dlouhý, a tak s Kanceláří architekta města Brna začali péct veliký dort pro Brno…


Město Brno se pyšnilo, že zapojí do územního plánování všechny své občany a udělá z nich 381 346 plánovačů. Tvrdilo, že občanům naslouchá a postaví moderní město s krásnými domy, ve kterém se nám bude dobře žít. Vše bude blízko, zalité sluncem a zelení. Developeři budou stavět výstavní domy, které zapadnou do stávající výstavby a všichni budou spokojení a šťastní. A zazvonil zvonec a pohádky je konec. Zbývá jen tvrdá realita.


Připomínky městských částí i občanů jsou přehlíženy!


Líšeň i jednotliví občané podali námitky a připomínky. Bohužel valné většině nebylo vůbec vyhověno, ani nasloucháno. Ba naopak. Situace se v mnoha lokalitách výrazně zhoršila ve prospěch výstavby. Dokonce i tam, kde stavět doposud nešlo.


Stále nerozumím tomu, jak je možné, že Brno ignoruje námitky a připomínky starostů městských částí. Co je pro mě ale úplně nepochopitelné je to, že Brno ignoruje i své občany, které označuje za spoluautory územního plánu. Ani jim totiž v naprosté většině případů nevychází vstříc.


Nový územní plán:

1. Umožní výstavbu téměř čehokoliv a kdekoliv

2. Díky ÚP bude možné stavět bytovky mezi rodinnými domy

3. Umožní intenzivní zahušťování stávající zástavby

4. Umožní vznik zástavby druhé řady v zahradě za domem

5. Neřeší a zhoršuje parkování

6. Zabírá zeleň

7. Umožní stavbu ve vnitroblocích


Budoucnost Líšně je v rukou Brna


Nebezpečí je skryto v budoucnosti. Dokument stanoví na dalších 20 až 30 let, kde a jaké budovy bude možné stavět. Nyní nás to možná nepálí, ale až se objeví bagry a jeřáby před našimi okny, tak se lekneme. Avšak to již bude pozdě. Pouze se dozvíme, že jsme si měli stěžovat před 20 lety. Nebudeme mít žádnou možnost to ovlivnit.


Je potřeba jednat, je potřeba hledat schůdné řešení a předejít tak mnoha problémům, které územní plán přináší. Nejkrajnějším řešením je pokus o osamostatnění se od Brna. Věřím ale, že je stále prostor k jednání. Stejně tak věřím, že zastupitelé Brna navržený územní plán odmítnou.


Zajímejme se o budoucí podobu Líšně a Brna. Podporujme se navzájem a požadujme územní plán, který nám kvalitu bydlení v Líšni zvýší. Ten navržený ji v Líšni zcela určitě ohrozí a zhorší stávající stav.


Spolek pro pohodu bydlení ukázal skutečné možnosti nového územního plánu!


K článku přikládám vizualizaci Spolku pro kvalitní bydlení v Líšni. Před nedávnem bych si myslel, že je to hloupý vtip. Avšak právě toto nový územní plán umožňuje. Podpořilo jej téměř 1 400 občanů včetně mě, přesto nebude s největší pravděpodobností zapracován. Stejně tak dopadlo dalších více jak 3 000 podpisů, které jsem osobně sesbíral, abychom podpořili zeleň proti výstavbě. Marná práce. Brno zatím neslyší. Zástupci Brna neslyší a KAM připravuje peklo na talíři, které si vyjíme my, nikoliv jeho tvůrci.


Napáchané škody nepůjde zvrátit buď vůbec nebo za vysokou cenu, kterou zaplatí ze svých daní všichni, kteří se nechali ukolébat pohádkou "o 381 346 územních plánovačích" - tedy občané města Brna.


Hra bez pravidel!


Chceme skutečně přistoupit na hru s velmi nejasnými pravidly? Nový stavební zákon přináší centralizaci výkonu stavebních úřadů mimo jakýkoliv dosah místní radnice. Přibydou fikce souhlasů dotčených orgánů, omezení práv obcí i jednotlivců v řízeních. Už i to samo o sobě bude těžkým soustem a k tomu všemu přichází Brno ještě s novým územním plánem, který umožňuje více stavět bez dostatečné regulace. To je nepřijatelným rizikem pro stávající občany a vlastníky nemovitostí.


Osobně si přeji nový Územní plán, ale nechci jej za cenu, že bude znehodnoceno bydlení a životní prostředí nám všem. Nový územní plán je příkladem nedobré praxe a pochybné odbornosti. Je to ZLO a jak říkal T.G.M.: „Zlu se neustupuje, se zlem se bojuje a zlo se poráží“.


Příklad dobré praxe Lesná a Líšeň


Praxe nám ukázala, že nejlepší městské čtvrti vyrostly po podrobném plánování. Patří mezi ně například brněnská Lesná, sídliště Líšeň či pražské Vinohrady. Nová výstavba bez pravidel, která bude zvyšovat počet obyvatel využívajících dnešní služby, znamená velký úkol pro jejich zajištění. "Večírek pouhé investiční bytové výstavby" zaplatí obec a daňový poplatník. Právě oni budou realizaci a provoz infrastruktury financovat.